Mikina

U hesla mikina je trochu problém začít způsobem obvyklýmv téhle knížce, totiž od významu slovu. Slovo mikina se totiž nevyskytuje ani ve Slovníku spisovného jazyka českého, ani v žádné z příruček, kde jsou slova nevyskytující se v běžných slovnících. Mikinu jsem neobjevil dokonce ani v žádném ze slovníků cizích slov, které mám k dispozici. Takže by se mohlo zdát, že oficiálně toto slovo neexistuje. V Pravidlech českého pravopisu však je, což nám ale pomůže jen v tom, že víme, jak ho psát. Tak, jak ho zde píšu. Významy slov se v Pravidlech ovšem neuvádějí. Takže se musíme spokojit jen s přibližnými definicemi, jaké se objevují v etymologických slovnících.

Ve starším Holubově a Lyerově slovníku se píše, že je to druh blůzy, a v novějším slovníku Rejzkově se dočteme: „Původně (od konce 50. let) blůza z počesaného polyamidového vlákna.“ V publikaci Na co se nás často ptáte odborníci z Jazykové poradny píší, že v angličtině se mikinám říká sweatshirt, což bych se pokusil přeložit jako svetrokošile, eventuálně svetroblůza.

Z toho, že anglicky se mikinám říká úplně jinak, odborníci z Jazykové poradny vyvozují, že slovo mikina z angličtiny nepochází, přestože je takzvaně cizí, jak ukazuje jeho měkké i po k. Za jisté odborníci pokládají, že slovo mikina není odvozené od slovního spojení mykaná příze, což je materiál, z něhož se mikiny dělávají. Sloveso mykat znamená urovnávat vlákna přediva a pochází ze starého českého mykat, pohybovat, dávat znamení, které souvisí se slovy smyk, zamykat či vymykat se. S mikinou to prý nesouvisí, protože mikina se na rozdíl od mykání píše s měkkým i po m.

Vysvětlení původu slova mikina je překvapivé: Jde o Mickey Mouse, Myšáka Mickeyho. Jeho obrázek se prý objevoval na prvních mikinách, a tím dal tomuto druhu oblečení jméno. Podobná, méně zajímavá teorie říká, že nešlo o slavného myšáka, že na prvních mikinách byl jako obchodní jméno nápis Miki. Protože jak Miki, tak Mickey jsou zdrobněliny od jména, které v češtině zní Michal, doslovný překlad výrazu mikina do češtiny by mohl znít míša.