Proč se říká kondom? Jaký je původ slova kondom?

Kondom

Význam slova kondom osvětluje Slovník spisovného jazyka českého takto: „gumový antikoncepční prostředek“ a v závorce udává fr., tedy francouzštinu jako zdroj slova. Synonymem slova kondom je výraz prezervativ, což je původem slovo latinské, které se do češtiny dostalo z francouzštiny. Francouzské préservatif je zpodstatnělé přídavné jméno, které znamená ochranný, což je od slovesa préserver, chránit, které vzniklo z pozdně latinského praeservare, rovněž chránit.

Jazykové zákulisí kondomu je to barvitější. Francouzský původ tohoto slova uvádí nejen zmíněný Slovník spisovného jazyka českého, ale i Akademický slovník cizích slov a encyklopedie Universum. Tyto autority však mají pravdu, jen pokud by byla pravdivá jedna ze dvou teorií vzniku tohoto slova, kterým bychom mohli říkat francouzské. Podle první výraz kondom vznikl ze jména francouzského města Condom ležícího asi sto kilometrů od Toulouse ve francouzském departementu Gers. To město skutečně existuje, ale s kondomy nemá a nikdy nemělo vůbec nic společného.

Podle další „francouzské“ teorie kondomy vynalezl francouzský lékař Condom. Což je s největší pravděpodobností také nesmysl, byť se objevuje i v tak úctyhodném díle jako je Stručný etymologický slovník Holubův a Lyerův. Pokud se kondomy jmenují po nějakém lékaři, pak to byl lékař anglický. Tato „anglická“ teorie je nejrozšířenější, především ji jeden od druhého opisují do propagačních materiálů výrobci kondomů. Stručně: na dvoře anglického krále Karla II. v 17. století byl prý lékař, který se snad jmenoval Condom, ale možná také Conton, a ten prý členům královské rodiny a jejich eventuálním neurozeným partnerům přiděloval upravená ovčí střívka, aby je používali při sexuálním styku.To už tenkrát mělo dvojí účel. Své uživatele měla střívka ochránit jak před pohlavními nemocemi, tak před nemanželskými dětmi. Údajný lékař Condom nebo snad Conton byl pak údajně za ten skvělý nápad povýšen do šlechtického stavu.

Ať už anglický lékař Condom existoval, nebo ne, jeho nápad to nebyl. Něco jako kondom používali už staří Egypťané někdy 1300 let před Kristem a také Keltové na našem území o pár století později. A jisté také je, že v 16. století prokazatelně žijící italský lékař Pallopius  zhotovil předchůdce dnešních kondomů, jakési pouzdro ze lněného plátna.

A jak je to tedy s původem slova kondom? Jak už to bývá, nejpravděpodobnější se jeví teorie nejméně barvitá, můžeme ji označit jako „latinskou“. Podle ní slovo condom vzniklo z latinského slova condus, které mělo význam nádržka.