Euro

Euro je název společné evropské měny, euro se říkává také různým evropským sportovním šampionátům a tento výraz se objevuje i jako předpona mnoha módních slov – mám na mysli euroskeptiky či europtimisty, euroregiony, eurošeky a podobně.

Výraz euro ovšem vznikl z pojmenování kontinentu, v němž žijeme a kterému česky říkáme Evropa. Jenže jak Evropa ke svému jménu přišla?

Název pochází z řečtiny, z řecké mytologie. Európé, dcera krále Agénora, byla velká krasavice, do níž se zamiloval sám nejvyšší bůh Zeus. Zeus ovšem nemiloval ženy platonicky a každou – a že jich bylo – se snažil slušně řečeno získat. Voskovec a Werich sice říkají, že Zeus se musel proměnit v býka, aby s Európou „vůbec něco bylo“, mytologie však má za to, že se Zeus proměnil ve zlatého býka spíš proto, aby zmátl svou žárlivou manželku. V každém případě Zeus v podobě býka Európu unesl z Asie přes moře do země, která se od té doby jmenuje po unesené krasavici. Mimochodem, s Európou opravdu leccos bylo – s Diem měla celkem tři děti. Tolik mytologie.

Jazykovědci vysvětlují původ jména Evropa méně barvitě. Řekové toto slovo přejali od Semitů, z akadského ereb, soumrak, západ slunce. Evropa je  – z pohledu Řeků – místo, kde zapadá slunce. Ostatně pojmenování Asie je také z akadštiny, asu tam znamenalo rozbřesk, východ, což se opět shoduje s řeckým úhlem pohledu.