Box

Pokud vidíme nebo slyšíme slovo box, máme tři možnosti, jak mu rozumět.  Slovo box má v češtině tři významy, přesnější bude, když řeknu, že v češtině jsou tři slova box. Sice znějí stejně, ale mají zcela rozdílné významy a každé má jiný původ.

Výraz box, který používáme nejčastěji, tedy pojmenování sportu, jemuž česky čím dál méně říkáme rohování, k nám přišel z angličtiny, kde vznikl takzvaným onomatopoickým, tedy zvukomalebným způsobem. Slovo má vyjadřovat zvuk, který je vydáván při ráně pěstí. Kdybychom box jako pojmenování sportu chtěli doslova přeložit do češtiny, říkali bychom mu buch, bum nebo prásk.

Box je také ohrazené oddělení v nějaké místnosti. V kavárnách bývají boxy, také v garáži mohou být boxy pro jednotlivá auta a v soudní místnosti vídáme ohrazený box pro svědky. Také tento box je z angličtiny, ale v tomto případě slovo původně označovalo krabici. A to krabici ze zimostrázového dřeva – zimostráz se latinsky řekne buxus. Ostatně také slovo buzola má tento překvapivě zimostrázový původ – buzoly bývaly v krabičkách ze zimostrázu.

A  do třetice box a do třetice anglický původ. Box jako hovězí useň – boty mohou být z hovězího boxu. Tento box vznikl ze jména jednoho anglického ševce. Boty z hovězí usně jako první vyráběl švec jménem John Box.